Четвер, 09.01.2025, 02:49
Вітаю Вас Гість | RSS

Категорії розділу
Статистика

Главная » 2016 » Червень » 24 » Сценарії заходів що були проведені в рамках шкільного табору та фотозвіт.
13:41
Сценарії заходів що були проведені в рамках шкільного табору та фотозвіт.

Злобіна Л.В.                                   

Дата: 06.06.  2016

1-й день. День Знайомств

Тема: В колі друзів   

Мета: сприяти знайомству дітей в таборі, розвивати комунікативні здібності; вміння товаришувати, налогодити дружні стосунки в колективі, розучити ігри та пісню на  тему «Знайомство»

Обладнання: компьютер, роздатковий матеріал до гри «Детиктиви»  

Хід заняття

  1. Вступна частина
  1. Привітнє слово вчителя
  1. Основна частина заходу
  1. Ігри на знайомство

 

1. Цепочка имен. Покажи нам свое имя.

В игру “Цепочка имен” можно играть, освоив всего только 3 фразы на английском языке!

Как играть: Первый ученик называет свое имя, второй ученик повторяет имя первого и затем называет свое имя, третий ученик называет имя первого, затем имя второго ученика, а потом представляется сам. … Последним в игру вступает учитель и проговаривает имена всех своих учеников.

При этом чтобы игра получилась по-настоящему забавной, каждому ребенку предлагается при назывании себя придумать какой-нибудь забавный жест или гримаску.

Пример:
1-ый ученик: My name is Peter (покашливает).
2-ой ученик: His name is Peter (покашливает). My name is Boris (трогает нос).
3-яя ученица: His name is Peter (покашливает). Your name is Boris (трогает нос). I am Anne (хлопает один раз в ладоши).
далее в игру вступает пятый, шестой и тд. Конечно, каждому следующему ученику сложнее чем предыдущим, но сложнее всего учителю, который должен показать на каждого ребенка, назвать его имя и воспроизвести жест.

В примере я немного разнообразила фразы учеников, но для этой игры достаточно только трех фраз: “My name is …”, “His name is …”, “Her name is …”

На следующем уроке учитель может только воспроизводить жесты и спрашивать What is his/her name? , чтобы все еще раз вспомнили имена друг друга.

2. По алфавиту постройся!

Обычно на занятиях дети строятся по росту, а мы предложим им построиться по алфавиту.
Эта игра подходит детям, которые умеют написать по-английски свое имя и знают английский алфавит.

Участникам надо раздать листы бумаги и фломастеры, пусть каждый напишет на листе свое имя и первую букву фамилии. Теперь глядя на листочки друг у друга они смогут познакомиться и построиться по алфавиту.

3. Какое твое имя?

Это очень интересная игра, и хотя задание для игры очень простое, участники должны уже неплохо владеть английским языком.Задание: Назови свое имя вместе с прилагательным, начинающимся на ту же букву, что и твое имя.Примеры: I am Amazing Anne, I am Energetic Elena, I am Smart Sergey, I am Sunny Svetlana, I am Kind Kyle.

Детективное агенство “Найди друга” – игра для детей на английском.

 

Для игры нам понадобятся: бейджики с именами детективов, анкеты, листы опроса подозреваемого, возможно, маленькие лупы (можно вырезать из черной бумаги и заламинировать) и маленькие награды в виде закладки “Super sleuth”.

Игра состоит из двух частей. В первой части ребятам выдаются Анкеты, которые им надо заполнить на уроке или дома. В анкете размещены следующие вопросы: Сколько человек у тебя в семье? Сколько домашних животных? Твой любимый цвет? Твоя любимая еда? Чем ты больше всего любил заниматься прошлым летом.

Ребятам надо заполнить опросники, не подписывая имен и сдать учителю.

Во второй части игры. Учитель раздает ребятам заполненные опросники, так чтобы никому не попался его собственный и “Листы Проверки Подозреваемого”, которые надо заполнить в соответствии с полученным чьим-то опросником. Там вопросы (да/нет) будут формулироваться жестко: У тебя 5 человек в семье? Ты любишь малиновое варенье? Ты плавал этим летом? и т.д.

Ребята по очереди подходят друг к другу и с помощью Листа Проверки Подозреваемого пытаются выяснить чья анкет у них в руках.

Подсказка для ребят: задавай всем подозреваемым один и тот же вопрос, если ответ не сошелся, переходи к следующему подозреваемому Если ответ сошелся, задай следующий вопрос. Если и следующий ответ сошелся, задай еще вопрос, возможно ты уже нашел своего нового друга.

Если все играют честно и подозреваемые в процессе игры не меняют своих показаний, то в конечном итоге каждый найдет себе нового друга. В конце игры детектив представляет классу своего нового друга.

 

4. Песенка на знакомство

Hello! Nice day! 

Hello – hello
Nice day – nice day
Pleased to see you – pleased to see you too
Let’s run – let’s run
Let’s play – let’s play
I will talk to you – I will talk to you

Привет – привет
Хорошего дня – хорошего дня
Рад(а) тебя видеть – тоже рад(а) видеть тебя
Давай бегать – давай бегать
Давай играть – давай играть
Я буду с тобой говорить – я буду с тобой говорить

We can dance – we can dance
And sing – and sing
We can jump – we can jump
And swing – and swing
Watch me laugh – watch me laugh
And poke a face – and poke a face
Now we’re friends – Now we’re friends
Come and join us at our place

Мы можем плясать – мы можем плясать
И петь – и петь
Мы можем прыгать – мы можем прыгать
И качаться – и качаться
Посмотри, как я смеюсь – посмотри, как я смеюсь
И сострой рожицу – и сострой рожицу
Теперь мы друзья – теперь мы друзья
Приходи и присоединяйся к нам

 

  1. Заключна заходу
  1. Пібиття підсумків

 


 

10th Day – Laughing Day (День сміху)

Дата: 17.06

Вчитель: Харченко Ю.Ю.

Мета заходу:

  • Удосконалення та повторення вивченого лексичного матеріалу;
  • удосконалювати навички монологічного мовлення шляхом створення міні діалогів;     
  • розширювати лінгвістичний кругозір учнів; 
  • розвивати кмітливість, пам'ять, увагу, логічне мислення,                             інтелектуальну гнучкість учнів;
  • розвивати вміння логічно й послідовно викладати свої думки;
  • розвивати в учнів готовність до участі в іншомовному спілкуванні;
  • виховувати в учнів культуру спілкування, яка прийнята в сучасному цивілізованому світі;
  • виховувати в учнів розуміння важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування.

Обладнання: картки, плакати, постери, презентації, відеоролики, роздатковий матеріал для кожного окремого учня, тематичні кольорові картинки до тем.

Хід заходу

  1. Привітання з учнями та організація групи до роботи. Good morning dear children. Let’s start with the game “Pantomime feelings”, so please stand up and let’s repeat and show:

“Show me how you look when you are happy.”

“Show me how you look when you are tired.”

“Show me how you look when you are angry.”

“Show me how you look when you are sad.”

“Show me how you look when you are bored.”

“Show me how you look when you are wet.”

“Show me how you look when you are cold.”

“Show me how you look when you are hot.”

“Show me how you look when you are sick.”

“Show me how you look when you are hungry.”

“Show me how you look when you are thirsty.”

  1. Now let’s play the game “Guess how I feel” (завдання учнів показати рухами як вони почуваються, який мають настрій, завдання інших здогадатися та назвати правильно).
  • Are you sad?
  • No, I am not/ Yes, I am.

  1. Прослуховування пісеньки та перегляд відеоролику з каналу Youtube на пісеньку “Head, shoulders, knees and toes”: учні співають та показують рухи пісеньки.
  2. Гра “How attentive you are” ;-) На дощці розміщені нові лексичні одиниці на літню тематику. Завдання дітей подивитися на дошку одну хвилинку, а потім слова з дошки прибираються і учні мають записати на листочках ті слова, що вони запам’ятали. Перемагає учасник який запам’ятав найбільше.

 

Слова на дощці: (ice cream, sea, ball, juice, summer, camp, house, hot, sunny, kids, animals, pool, water, tree, warm, August, July, sheep, school).

  1. Гра на пошук слів. Учні отримують роздатковий матеріал із захованими словами, необхідно знайти слова та обвести.
  2. Гра на увагу: The colours. Різнокольорові кульки і завдання учнів бути уважними та показати той колір, який називає вчитель, перемагає той учень, який показує все правильно.

 

  1. Підбиття підсумків та визначення найактивнішого учня.

 

Богданенко К. І.

Дата: 21.06  2016

11-й день. День квітів

Позакласний захід «Flower  Festival»

 

Мета: формувати інтерес до вивчення англійської мови.

Задачі:

  1. Розширити словниковий запас.
  2. Поширювати кругозір дітей та фонові знання  з предмету.
  3. Стимулювати мовленнєву діяльність учнів.
  4. Формувати внутрішню мотивацію у учнів до вивчення мови та культуру спілкування.

Обладнання малюнки із зображенням квітів, мультимедійний проектор, кроссворд,  2 вази штучні квіти.

Хід заходу

Ведучий 1: As you know, there are a lot of different flowers. They are spring flowers, summer flowers, autumn flowers and even winter flowers.

Ведущий 2: Today we’ll admire their bright dresses, hear their merry voices and hear their wonderful stories.

Ведучий 1: “A Talk about Flowers”

- Tell me, please, children,
What blooms on a fine spring day?

Pupils:

The lily of the valley
Blooms on a fine spring day.
- Can you say, children,
What blooms on a summer day?

Pupils:

A pansy, a sweet little pansy,
Blooms on a summer day.
- Don’t you know, children,
What blooms on an autumn day?

Pupils:

The aster so gay and pretty
Blooms on an autumn day.
- And now, children,
What blooms on a winter day?

Pupils:

Children’s cheeks and noses
Bloom on a winter day.

Ведучий 2: Each flower has its own life and it is interesting in its own way.

Ведучий 1: You can see 12 different flowers there.

Ведучий 2: Why are they 12?

Ведучий 1: You know, there are 12 months in the year and there is a special flower for each month.

Ведучий 2: Really? It’s very interesting. And do winter months have their flowers?

Snowdrop: Yes, they do. I am a snowdrop. I’m the flower for January. I am as white as snow. I appear in forests and gardens when there is still snow there.

(Вірш “The Little Snowdrop” by Kate Louise Brown).

In the heart of a seed,
Buried deep, so deep!
A little snowdrop
Lay fast asleep!

“Wake!” said the sunshine,
And creep to the light!
“Wake!” said the voice
Of the raindrop bright.

The little snowdrop heard,
And it rose to see
What the wonderful world
Outside might be.

Primrose: I’m a primrose. I’m the flower of February. I can be white, yellow, red, pink, rose, purple and orange. The primroses look like stars.

Daffodil: I’m the first spring flower, I bloom in March. I am a daffodil. I am usually yellow and I have a sweet pleasant smell.

I’m a daffodil so lovely and gay.

I show you that summer is soon on its way.

Daisy: I’m a flower of April. My name is Daisy. You can see me everywhere: in the fields, gardens and even roadsides.

(Вірш“Daisies” by Frank Demster Sherman).

At evening, when you go to bed
You can see the star shines overheard.
I am a little daisy white
That dots the meadow of the night.

But when at morning you arise
There’s not a star left in the skies.
Instead you see a little daisy
In the green meadows of the town.

Dandelion: My name is Dandelion. I’m the flower of May.

I’m a yellow
Little fellow.
When I’m old, I’m grey.
If you shake me
You can make me
Sail far away.

(Вірш“The Dandelion and the Child”).

Child:

Oh, dandelion, yellow as gold,
What do you do all day?

Dandelion:

I just here in the green grass
Till the children come to play.

Child:

Oh, dandelion, yellow as gold,
What do you do all night?

Dandelion:

I wait and wait till the dew falls
And my hair grows long and white.

Child:

And what do you do, dandelion,
When the children come to play?

Dandelion:

They take me in their little hands
And blow my grey hair away.

Bluebell: I’m June’s flower bluebell. I am blue like the sky and my dress looks like a bell.

Rose: I’m a rose. I’m the flower of July. I have many pretty dresses – red, yellow, pink and white.

I’m the most beautiful flower, I suppose,
I’m quite lovely, as everyone knows.

(A song “Pretty Roses”).

Shaded and cool is the flowering garden;
Dusty and hot is the neighboring street,
And over the wall climb the pretty roses,
Giving the passers a pleasant sweet.

Poppy: My name is Poppy. I’m the flower of August. I can be bright red, orange, purple or yellow. I look like a cup.

(Вірш“Poppy” by Jane Taylor).

High on a bright and sunny bed
A scarlet poppy grew.
And up I held my pretty head
And thrust it full in view.

Morning glory: September’s flower is a morning glory. I am a climbing plant with blue or purple flowers. My green leaves look like small green hearts, but my blossoms are like bells.

Hop: My name is Hop. I’m October’s flower. I’m a climbing plant. I often decorate country houses.

Chrysanthemum: And I am the most beautiful autumn flower. I’m the flower of November. I can be white, yellow, red, purple or pink.

Holly: I’m very unusual flower. I’m holly. I produce red berries for the Christmas season, that’s why I’m December’s flower. I have prickly green leaves. I’m an evergreen.

Ведучий 2: (Вірш“Flowers” by Ellen Troup).

Red and yellow,
pink and blue
The gayest flowers
are just for you!

See them dancing
in the breeze,
And let’s listen to their songs,
please!

Ведучий 1: Now, let’s solve the crossword about flowers.

 

  1. The first spring flower.
  2. It is blue like the sky.
  3. The queen of flowers.
  4. The flower for January as white as snow.
  5. It is yellow as gold.
  6. It looks like stars.
  7. April’s flower.

Key: 1-daffodil, 2-bluebell, 3-rose, 4-snowdrop, 5-dandelion, 6-primrose, 7-daisy.

Ведучий 2: Match the names of flowers with months.

1. daffodil

 

 

a. июнь

2. daisy

 

 

b. апрель

3. poppy

 

 

c. август

4. rose

 

 

d. декабрь

5. bluebell

 

 

e. январь

6. chrysanthemum

 

 

f. ноябрь

7. dandelion

 

 

g. март

8. hop

 

 

h. октябрь

9. snowdrop

 

 

i. июль

10.morning glory

 

 

j. февраль

11. primrose

 

 

k. сентябрь

12. holly

 

 

l. май

 

Key: 1-g, 2-b, 3-c, 4-i, 5-a, 6-f, 7-l, 8-h, 9-e, 10-k, 11-j, 12-d.

Ведущий 1: Put flowers in the vase. (На столе разложены разные цветы. Два участника по очереди называют цветы и ставят их в свои вазы. Выигрывает тот, кто собрал больше цветов).

Ведучий 2: It was very funny to be at the ball of flowers, but a good beginning makes a good ending. And our ball is coming to the end. Let’s sing a song “All will be Dancing”.

One, two, three,
One, two, three,
Come to my party
Today, if you please.
Roses and lilies
Will dance in the breeze,
Bright yellow candles
Will bow to the blue,
All will be dancing
And I’ll dance with you.

 


12th Day – Fairytale Day (День казок)

Дата: 22.06

Вчитель: Харченко Ю.Ю.

 

 

Мета заходу:

  • удосконалення та повторення вивченого лексичного матеріалу;
  • удосконалювати навички монологічного мовлення шляхом створення міні діалогів та міні ситуацій з казок;     
  • розширювати лінгвістичний кругозір учнів; 
  • розвивати кмітливість, пам'ять, увагу, логічне мислення,                             інтелектуальну гнучкість учнів;
  • розвивати вміння логічно й послідовно викладати свої думки;
  • розвивати в учнів готовність до участі в іншомовному спілкуванні;
  • виховувати в учнів культуру спілкування, яка прийнята в сучасному цивілізованому світі;
  • виховувати в учнів розуміння важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування.

 

Обладнання: картки, плакати, постери, презентації, відеоролики, роздатковий матеріал для кожного окремого учня, тематичні кольорові картинки до казкок.

 

Хід заходу

 

Вчитель:   Дорогі друзі! Починаємо подорож в світ казок. Ми зустрінемо багато казкових героїв. Я сподіваюсь, що вони всі вам сподобаються. Ми почнем наше свято з параду казкових героїв. Вони вам скажуть про себе кілька слів , а ви повинні відгадати хто вони і з яких казок  до нас прийшли. Але наші гості розмовляють англійською мовою, тому ми повинні їм теж відповідати на англійській мові.

 

Cinderella:

Hello! I’m a beautiful girl. I have long hair. My eyes are blue and big. But I don’t have a nice dress. I don’t have beautiful shoes. I sleep in the kitchen. I don’t have a mother. I have a stepmother. Her daughters have nice dresses and shoes. Who am I?

 

Red Riding Hood: Hello! I’m a nice little girl. I love my mother and grandmother. I have a white shirt and a skirt on. I have a nice red hat on. I have a basket in my hand. Who am I?

 

Malvina: Hello!I am a very nice girl. I have a round face. My eyes are large and blue. My hair is blue and long. I have a blue ribbon in my hair. My dress is blue too. I am very kind and clever. I can read and write. I help my friends. Who am I?

 

Snow White: Hello! I think you know me. I have seven good friends. They are dwarfs. They live in the forest. Who am I?

 

                (Білосніжка співає пісню – привітання і звертається до гостей ).

 

Snow White: -   I am glad to meet you.

-    I am glad to meet you too.

  • I am glad to meet you.
  • We are glad to meet you too.
  • I am glad to greet you.
  • I am glad to greet you too.
  • I am glad to greet you.
  • We are glad to greet you too.

 

Вчитель:   Молодці,  діти. Ви відгадали всіх героїв і казки, з яких вони прийшли. Запросимо їх на наше свято. Dear guests! Welcome to our party. Подивіться! До нас завітали гості з лісу.

Bambi:        Hello!

I am Bambi.

I’m a little faun.

I’m glad to meet you.

Children:     Hello, Bambi. We are glad to meet you too.

Falin:           Hello!

I’m Falin.

I’m a little faun too.

Children:     Hello, Falin.

Thumper:     Hi! I’m Thumper , the rabbit.

Glad to meet you.

Children:     Hi, Thumper. We are glad to meet you too.

Thumper:     Let us be friends!

 

                    (Діти ІІ класу з героями казки співають пісню ).

 

A song:     1. Bambi, little faun.

 He is our friend.

 Our friend,

 Our friend,

 He is our friend.

2. Falin, little faun.

 She is our friend.

 Our friend,

 Our friend

 She is our friend.

3. Thumper, little rabbit.

 He is our friend.

Our friend,

Our friend,

She is our friend.

 

                    (Бембі, Фелін та кролик танцюють ).

 

Butterfly:     Hello! I’m a butterfly.

I can fly in the sky.

In the blue sky.

Вчитель: Діти, давайте запитаєм у метелика,  де він може літати.

               ( Метелик співає пісню з дітьми ).

 

Children:     Butterfly,

Butterfly!

Where can you fly?

Butterfly:     I can fly in the sky,

In the blue sky.

Near the stone, near the tree,

Near the bush and the flower,

Over the forest, over the hill,

Under the sun, under the cloud.

Children:     Butterfly,

Butterfly,

Where can you fly?

Butterfly:   I can fly in the sky,

In the blue sky.

 

                     Вчитель запрошує гостей на свято.

Вчитель: А зараз до нас прийшли гості з цирку.

                (Заходить слоненятко Дамбо та інші звірі ).

 

Dumbo:       Hello! I’m an elephant. I’m a baby elephant. My name is Dumbo.

Monkey:   Hello! I’m a monkey and these are my children, my son and my daughter. I’m a mommy monkey. They are baby monkeys. We can run, jump, dance and somersault.

                    (Мавпи стрибають бігають і кувиркаються під музику).

 


13-й день : Подорож до англомовних країн

Вчитель: Глядченко С.І.

Дата: 23.06.16

Мета заходу

  • удосконалювати навички діалогічного мовлення шляхом створення міні діалогів;     
  • формувати уявлення учнів про держави світу, де розмовляють англійською мовою;
  • розширювати лінгвістичний кругозір учнів; 
  • розвивати кмітливість, пам'ять, увагу, логічне мислення,                             інтелектуальну гнучкість учнів;
  • розвивати вміння логічно й послідовно викладати свої думки;
  • розвивати в учнів готовність до участі в іншомовному спілкуванні;
  • виховувати в учнів культуру спілкування, яка прийнята в сучасному цивілізованому світі;
  • виховувати в учнів розуміння важливості оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею як засобом спілкування.

Обладнання: картки, плакати, презентації, відеоролики, роздатковий матеріал     

 

Хід заходу

 

  1. Організаційний момент: привітання, повідомлення теми заходу, його основних задач.

                                       

  1. Мовленнєва зарядка.

Учитель пропонує учням скласти питання із запропонованих розрізнених слів (робота в парах)

1) do, children, school, when, start, English?

2) can, before, where, school, the children, primary, go?

3) school, learn, do, at, they, what?

4) they, holidays, when, have, do?

Складання міні діалогів з використанням отриманих питань.

  1. Перегляд презентації про англомовні країни

 

  1. Хвилинка релаксації.

                             big_ben_watched.jpg

  1. Знайомство з мультиплікаційними героями
  • Перегляд відео ролику
  • Інсценування уривків казок
  • Визначення кращого учасника

     

  1. Творча робота
  • Малюнки мультиплікаційних героїв

 

  1. Підбиття підсумків заходу.

 

14-й день «English Party»

Вчитель: Мовчан Ю.В.

Дата: 24.06.16

Мета заходу:

  • розвивати інтелектуальні, мовленнєві та творчі здібності учнів;
  • формувати позитивну мотивацію до вивчення англійської мови;
  • повторити та закріпити вивчений матеріал;
  • вчити дітей колективній діяльності, співпраці.

Програма заходу

T1: Hello, children! Hello, teachers! Hello, parents! (слайд 1)

А ви знаєте як ще можна привітатися англійською мовою?

(Good afternoon, Hi, Good morning ….)

T1. Dear boys and girls, parents and teachers, Welcome to our party.

T 2. На нашій вечірці є деякі правила rules (слайд 2)

You can seat

You can clap

You can listen and smile

                    Описание: http://open.az/uploads/posts/2013-10/1381744964_99828866_large_dev_ul.jpg

T1. Look at my assistant and do like him (ще раз повторити правила)

На нашій вечірці ми з вами порозважаємось, повчимось та пограємось

And say it in English (на екрані по черзі з’являються фрази) (слайд 3)

have fun

learn

play

T2. Але є ще одне солодке правило (згадаймо, як англ. - rule ) (слайд 4)

Good children – good sweets

T1: - Let’s remember our aims (слайд 5)

What do you like more? (Teacher: Do you like to sing? \ Children - Yes, we do

Do you like to dance?\ - Yes, we do

Do you like to play? \ - Yes, we do

T2: - Let’s Have fun with the actors from the second form

Учень1 What a happy day today!

 Boys and girls are very gay!

 They dance and play.

 What a happy day today!

Учень2 Boys and girls, come on!

 Let’s have fun! Let’s dance. Let’s sing Let’s jump,

 Let’s run, Here is the sun!

Пісня “ Let`s go to school” під музику . Співають всі учні.

 “ Let`s go to school”

 I am at school on Monday

 I am at school on Tuesday

 I am at school on Wednesday

 I am at school on Friday

Refrain: Let`s go to school, (2рази)

 Let`s go to school together

 Let`s go to school,

Let`s go to school to learn to read and write!

I love my school on Monday

I love my school on Tuesday

I love my school on Wednesday

I love my school on Friday

Т2: We like to read, we like to play, we like to study every day.

T1: But they are so young, that is why they like to jump, they like to run, and they like to play – it’s fun!

Мої улюблені іграшки ( діти розповідають віршики про улюблені іграшки, тримаючи їх у руках )

Учень.1: One and two and three and four,

We are sitting on the floor,

We are sitting boys and girls

We are playing with the toys!

Учень 2: I have a hare,

I have a bear,

My toys are here,

My toys are there.

Учень 3 Blue and yellow

 Green and red

 My ball is higher

 Then my head.

Учень 4: My doll is so pretty,

Her eyes are so blue,

Her cheeks are so rosy,

Her dress is so new.

Учень 5 It is blue and green and red

 It bounces higher then my head.

 It does not want to stop at all

 What is it?

Всі It is your ball.

Т2: Cheer our young actors up!!!

Т1. Children like to have fun on holidays. What winter holidays do you know?

Children. Christmas.

T2. Look at the screen (слайд 6).

Who are these small fairy heroes? (dwarfs) They like Christmas very much.

Remember Good children – good sweets (слайд 7)

(уривок із казки «Як Грінч викрав Різдво» ) (слайд 8)

Описание: newyear-newyork-1024

Grinch. Oh! They are dancing, singing, laughing…Holidays! I hate holidays. I hate Christmas. I don’t like presents, songs, dancing… oh children! Do you like holidays? (слайд 9)

  • Yes!
  • Yes? Bad children. (спіткнувся об подарунок) Oh these happy dwarfs. Christmas is their favourite holiday. I’ll spoil their Christmas. Ha, ha, ha. Where is my dog?
  • I’m here. Vow.
  • Stay here and wait.
  • Bad toys, bad presents, bad socks, bad tree… (забирає усе в мішок)

                                       Описание: ny-house-1024   

Little Girl. Good morning! It’s Christmas today! I waited for this day the whole year. But where are our presents?

Little Boy. Oh where are our toys?

Old Dwarft. Oh where is our tree?

Together. Everything disappeared.

Little Boy. How shall we celebrate Christmas?

Little Girl. And Santa won’t come…

Little Boy. I asked him for a very very big candy….

Old Dwarft. And we won’t have our holly turkey?

Little Girl But we have our smiles?

Little Boy. Yes, we have our songs?

Old Dwarft. And good mood.

Together. Christmas is in our hearts.

Grinch. Oh, shame on me. Oh, shame on you. (песику). Christmas is great. Fun is great. I am sorry.

Teacher. Will we sorry him?

Yes

Grinch. Thank you children! Be happy

Teacher: Thank you for such a nice tale.

Your answers please.

T1: Are you happy? I want to sing very much. Do you?

Pupils of Form 4 will teach us one song. Stan up and do like them

Пісня «If you’re happy…»

T2: - That's good. Now I'd like to know how many words can you find

Учням пропонується таблиця з літерами, на якій слід знайти 10 слів, що позначають назви тварин, прочитати та перекласти їх українською.

Remember Good children – good sweets - Good luck!

P

E

T

D

E

S

R

O

H

V

B

X

V

F

H

K

L

S

F

H

J

M

D

G

T

R

A

A

E

V

W

O

S

A

R

M

W

E

F

I

G

I

C

D

C

W

A

O

K

T

U

L

P

O

P

E

X

C

T

P

S

S

Q

E

L

T

I

A

I

K

C

A

E

A

I

H

F

G

K

O

S

H

A

G

C

N

E

H

C

D

S

Y

U

D

X

V

B

K

F

 

 

               

 

T. What season is it now? What spring months do you know? (cлайд 10)

Dear spring our children have some poems for you

 

We are happy boys and girls

We can play together

Make a snowman Play snowball

In a cold winter weather

***

Spring is coming

Birds begin to sing

All of us are smiling

Leaves becoming green

***

March, April and May

Winter has gone away

We can dance run and play

The whole day, the whole day

***

Spring is here, spring is here

Sun is shining far and near

Snow is melting flowers smell

We can sing and jump as well

***

In spring nature awakes

We all celebrate Women’s Day

I don’t know what to make

For my mum to congratulate

***

You can bake a cake

You can make post-cards

If don’t know what to make

Just say ‘With best regards’

 

I love my dear mother

She’s kind and nice and great

She never cries. And father

Tries make her good present

***

We wish you all be happy

And now and then, all days

We thank for your attention

And wait another day

 

T 1: Thanks to all our guests and actors, for a nice mood that you give to us today! Are we good friends now?

Friends never say good byе the say see you soon!

Підбиття підсумків заходу.

Підбиття підсумків роботи літнього мовного табору та привітання найкращих учасників.

 


 

Просмотров: 1377 | Добавил: Вио | Рейтинг: 1.0/1
Пошук по сайту
Календар
«  Червень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів новин

Copyright ЗСШ72 Запоріжжя ©2014 - 2023
Безкоштовний хостинг uCoz